Články

Čo by ste fotografovi nikdy nemali povedať

Akadémia fotografie

Akadémia Kreatívnej Fotografie

13.04.2019

Čo by ste fotografovi nikdy nemali povedať článok / blog   

Poznáte ich určite veľmi dobre. Hlášky typu praskne ti šošovka alebo už ti došiel film alebo ešte lepšie tvoj foťák robí fakt dobré fotky. Fotografi ich počúvajú celkom často a niektoré môžu naozaj vytočit. V tomto článku si ukážeme, čo by ste naozaj nemali hovoriť žiadnemu fotografovi. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať vtipné. Ale nebude.

(Odporúčanie: berte prosím tento článok s humorom a veľkou nadsázkou;))

 

Tvoj foťák robí naozaj krásne fotky.

Áno, robí. A úplne sám. Vôbec nie je potrebné vedieť, ako čo nastaviť, ako to odfotiť, akú kompozíciu zvoliť, kam správne zaostriť, ako využiť svetlo, ako správne exponovať, ako to upraviť, ... to všetko predsa robí fotoaparát úplne sám, a preto z neho lezú automaticky vždy tak krásne fotky. Bezchybný. Taký fotoaparát chcem tiež :) Obvykle stačí ľuďom poradiť toto: až pôjdete nabudúce do reštaurácie na obed, pochváľte čašníkovi ich rúru, že pečie skvelé jedlá. Je to totiž úplne rovnaké prirovnanie :)

 

Pozor, nech Ti nepraskne šošovka.

Šošovky nepraskajú. Zvyčajne nemajú dôvod sa pri fotení trieštiť na kúsky ... keby áno, začali by byť objektívy spotrebným tovarom a ich výrobcovia by sa konečne mohli začať radovať z ročných obratov. Predaje by sa zdvihli o tisíc percent. Alebo snáď máte inú skúsenosť a už vám naozaj ona tisíckrát omieľaná šošovka praskla? :)

 

Už Ti došiel film?

Opakovaný vtip prestáva byť vtipom. Zvlášť potom počujete ak ho po stopädesiatysiedmykrát. Nemám pravdu? A ani po stopädesiatyôsmy naozaj nie je zábavný. Nie je. Naozaj. Nikdy.

 

Aha ho, ďalší paparazzi.

Toto je naozaj ťažký kaliber. Často sa to používa ako taký ledabolý vtip, len tak aby reč nestála. Lenže v skutočnosti je to zhruba to isté, ako povedať "ďalší cvakač s foťákom, čo nevie nič iné než otravovať ľudí". Naozaj to nie je vtipné a som pevne presvedčený, že touto super hláškou žiadneho fotografa nepotešíte alebo dokonca nerozosmejete.

 

Veď to sa potom upraví vo Photoshope.

Áno, všetko sa urobí samo v Photoshope. Vymaže sa dom na pozadí, uberie sa dvadsať kíl, vymenia sa tváre, namiesto paneláku na pozadí sa vloží zámok, učesú sa vlasy, zmení sa farba pleti ... všetko čo chcete. Behom pár sekúnd. Úplne samo a bez práce :)

A teraz vážne - každá rozsiahlejší úprava môže zabrať aj niekoľko hodín, ak vôbec bude reálna. To vie každý fotograf, ktorý si niekedy takú úpravu skúsil. Nikdy nechcite po fotografovi, aby robil zbytočnú prácu v Photoshope, keď to možno napraviť už pri fotení. Bude to oveľa jednoduchšie. Všeobecné mienka, že Photoshop dokáže všetko ľahko a rýchlo, je mylné. Väčšina úprav je veľmi pracná, zložitá a rozhodne sa to neurobí samo.

 

Ty si fotograf? Tak to si musel študovať nejakú fotografickú školu, že?

Koľko ľudí na celom svete robí presne to, čo kto študoval? Fotografická škola z vás neurobí profesionálneho fotografa. Po svete chodí nespočet nesmierne nadaných a skvelých fotografov, ktorí nikdy žiadnu foto školu neštudovali. Vy ste taktiež nečítali návod k svojmu telefónu a napriek tomu ho používate, že? :)

 

Chceli by sme sa od Teba nechať odfotiť. V takomto štýle, akým fotí tento fotograf.

Toto je naozaj rana pod pás. Nikdy nechcite po fotografovi, aby niekoho kopíroval. Samozrejme môžete mať nejaké fotky ako inšpiráciu (dnes je v móde slovo "moodboard"), ale nechcite po nikom, aby niekoho kopíroval. Fotografa si predsa vyberáte preto, že sa vám páči jeho fotky a nie niekoho iného. Ak sa vám páčia fotky niekoho iného, ​​bežte za ním.

 

Môžeš nás prosím taktiež odfotiť? Nie nie, počkať, myslím mojim mobilom.

Je to asi taká situácia, ako by ste šéfkuchára vo veľmi luxusnej reštaurácii požiadali, aby vám miesto gurmánske večere priniesol párok v rožku. 

 

Pozývame Ťa na oslavu! Inak, vezmeš foťák, že? 

Ako sa raz rozkríkne, že fotíte, tak vás možno začnú ostatní ľudia pozývať na svoje stretnutia, oslavy alebo dokonca aj svadby. Avšak vždy "nenápadne" naznačia, že by ste si mali vziať foťák so sebou. Pre niekoho to môže byť veľmi príjemné spojenie praktického s užitočným (pobavím sa a ešte k tomu si urobím nejaké pekné fotky). Ale pre iného to môže byť vcelku pokazený deň, pretože kvôli zodpovednosti sa ani neuvoľní a stále musí myslieť na to, že je tam od toho, aby fotil a nie, aby sa bavil ...

Prečítané: 183xĎalšie články